Doğal Kına ile Saç Bakımı Kına Saçı Beslermi ? Kına saça Zararlımı ? Kına tarifiMerhabalar sevgili okuyucularım , uzun zamandır yazmak istediğim bir konuyu önce kendim deneyerek sonuclarını sizinle paylaşmak istedim.Malesef kullandığımız saç boyalarının içerisindeki kimyasal maddeler in saçlarımıza verdiği zararlar yüzünden bir çoğumuz mağdur oluyoruz ama yapacak çok alternatif olmadığı için tekrar tekrar boya yapmak zorunda kalıyoruz. Saç boyalarında benim yaşadığım en sık sorun saç dökülmesi oldu malesef bunu çok geç farkettim.Bu yüzden yeni arayışlara girmiştimki doğal boyalarada pek güvenemedim tam bu sırada aklıma en eski yöntemlerden birisi yani kına geldi :D Ama benim saçlarım siyah ve kızıl durmasını istemiyordum .Doğru aktara gittim şimdi size vereceğim tarifle siyah saçlarınızı kızıl yapmadan kına ile boyayabilirsiniz.Yalnız ilk başta şunu belirtmek isterim her kesin saç renginin açılma ve beyazlarının kapanma oranı farklı oldugundan önce bir tutam saçınızda denemenizi öneririm.Bu tarifle hem saç renginizi yenileyebilir hemde saçınıza doğal bir bakım yapabilirsiniz.
Kına Tarifi ( Omuz hizasında Siyah Saçlar İçin )
*2 su bardağı doğal yeşil kına
*2 su bardağı su
*Defne, Okaliptus ve Ceviz yaprağı
*Bir ceviz büyüklüğünde kına taşı
*2 Yemek kaşığı saf zeytinyağı
*1 Yemek kaşığı saç bakım yağı ( ben lokman hekim den almıstım içerisinde ceviz,havuç,badem yağı gibi bir kaç yağ karışımı var )
*1 Tane E vitamini ampül
*1 Adet yumurta
Hazırlanışı : Ceviz büyüklüğündeki kına taşını ezip toz kınayla bir kapta karıştırıyoruz.Defne , ceviz ve okaliptus yapraklarını 1 su bardağı suda 10 dakika kaynatıp 20 dakikia demlendiriyoruz. Son olarak bütün malzemeleri homojen bir karışım oluncaya dek karıştırıyoruz ve 2 saat dinlendiriyoruz.( Kınanın rengini vermesi için ).Kuru saçlarımızda 6 saat kadar bekletiyoruz ve yıkıyoruz.
Sonuç:
İlk olarak kına saça zarar vermez , kına saçı besler nedenmi kınanın molekül yapısı saç yapısına tutunarak doğal parlaklık ve hacim sağlar.Kına kimyasal bir madde içermediğinden renk verirken saç moleküllerinizi ve keratinini öldürmez.Kına saçları ışıl ışıl yapar.
İnanın keşke daha önce deneyseydim dedim saçlarımın hacmi arttı , ışıl ışıl oldu :) ve ben bu kına işinden cok ama cok memnun kaldım. Eğer saç renginizi uzun bir süre değiştirmeyi düşünmüyorsanız çünki kınalı saça boya olmuyor.Mutlaka denemenizi öneririm .
Etiketler : Kına ile saç bakımı, doğal saç bakımı,doğal saç boyası,kına saçı döker mi,kına saçı beslermi,saça kına yakmak,saça kına nasıl yakılır,siyah saça kına.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Copyright © 2009 Kokos ile Moda All rights reserved.
Converted To Blogger Template by Anshul Theme By- WooThemes